
Product Description
Made in Japan, this A5-sized notebook features 80 sheets of white acid-free 80gsm lined paper. The black double wire side spiral binding matches the black plastic cover. .
The word Mnemosyne comes from the name of the ancient Greek goddess of memory..
Product
Maruman Mnemosyne N195 Notebook - A5 - Lined - 160 Pages
Description
The notebook features 7mm line spacing with 24 rows per sheet (with a bold line every 8 rows), and every page is micro-perforated. Each sheet contains a blank margin at the top with a space for the date and title
Features
- 80 micro-perforated sheets.
- "Title" and "Date/No." spaces at the top of each page.
- Lined sheet style: The lines are printed in subtle gray ink. Two bolder lines divide the lines into three sections of eight lines for better organization.
- Acid-free pages.
- Sturdy twin-ring binding.
Reviewed On
Maruman
Maruman Co., Ltd. was founded in 1920 in Tokyo Japan to produce and sell sketchbooks to middle schools. The founder of Maruman went to visit Europe to purchase spiral notebook machines at that time. At the time, such machines were the first to be used in Japan. In 1967, Maruman developed a plastic binder. In 1995, Maruman created a report pad series with a simple and novel design.
Maruman's latest product line, "Mnemosyne", is a big hit in Japan. Named after the Greek goddess for memory, each Mnemosyne notebook features a sturdy cover and is firmly bound with a dual ring system.
Specs
| Model Number | MARUMAN N195A |
| Manufacturer | Maruman |
| Binding | Twin Ring |
| Cover Color | Black |
| Cover Material | Plastic |
| Cover Type | Softcover |
| Features | Acid-Free, Fountain Pen Friendly |
| Line Spacing | 7 mm |
| Number of Lines | 24 |
| Number of Sheets | 80 |
| Paper Refillable | No |
| Paper Weight | 80 gsm |
| Perforated | Yes |
| Perforated Sheet - Length | 21.0 cm / 8.3 inches |
| Perforated Sheet - Width | 13.8 cm / 5.4 inches |
| Quantity in Pack | 1 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Style | Lined |
| Size - Depth | 1.4 cm / 0.6 inches |
| Size - Length | 21.0 cm / 8.3 inches |
| Size - Width | 15.8 cm / 6.2 inches |
| Standard Paper Size | A5 |
| Weight - Item Without Packaging | 8.88 oz / 252 grams |
Availability & Sizing
Product Details
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $11.00 | $11.00 | $11.00 | 1 |
Price Statistics
Description
Made in Japan, this A5-sized notebook features 80 sheets of white acid-free 80gsm lined paper. The black double wire side spiral binding matches the black plastic cover. .The word Mnemosyne comes from the name of the ancient Greek goddess of memory.. Product Maruman Mnemosyne N195 Notebook - A5 - Lined - 160 Pages Description The notebook features 7mm line spacing with 24 rows per sheet (with a bold line every 8 rows), and every page is micro-perforated. Each sheet contains a blank margin at the top with a space for the date and title Features 80 micro-perforated sheets. "Title" and "Date/No." spaces at the top of each page. Lined sheet style: The lines are printed in subtle gray ink. Two bolder lines divide the lines into three sections of eight lines for better organization. Acid-free pages. Sturdy twin-ring binding. Reviewed On Pen Addict Maruman Maruman Co., Ltd. was founded in 1920 in Tokyo Japan to produce and sell sketchbooks to middle schools. The founder of Maruman went to visit Europe to purchase spiral notebook machines at that time. At the time, such machines were the first to be used in Japan. In 1967, Maruman developed a plastic binder. In 1995, Maruman created a report pad series with a simple and novel design.Maruman's latest product line, "Mnemosyne", is a big hit in Japan. Named after the Greek goddess for memory, each Mnemosyne notebook features a sturdy cover and is firmly bound with a dual ring system. Specs Model Number MARUMAN N195A Manufacturer Maruman Binding Twin Ring Cover Color Black Cover Material Plastic Cover Type Softcover Features Acid-Free, Fountain Pen Friendly Line Spacing 7 mm Number of Lines 24 Number of Sheets 80 Paper Refillable No Paper Weight 80 gsm Perforated Yes Perforated Sheet - Length 21.0 cm / 8.3 inches Perforated Sheet - Width 13.8 cm / 5.4 inches Quantity in Pack 1 Sheet Color White Sheet Style Lined Size - Depth 1.4 cm / 0.6 inches Size - Length 21.0 cm / 8.3 inches Size - Width 15.8 cm / 6.2 inches Standard Paper Size i A5 Weight - Item Without Packaging i 8.88 oz / 252 grams
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $11.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default Title | $11.00 | In Stock | 1 store | Buy |





