
Product Description
Made in Japan, this A5-sized notebook features 70 sheets of white acid-free 80gsm lined paper. The black double wire side spiral binding matches the black plastic cover.
The word Mnemosyne comes from the name of the ancient Greek goddess of memory.
Product
Maruman Mnemosyne N182A Inspiration Notebook - A5 - Graph - 140 Pages
Description
The front side of each sheet features a subtle light gray graph print, while the backside of each page is blank. The graph pages have a space on the top line for “Title/No” and feature a small gray arrow in the middle of the top to signify the midpoint of the page. The pages are acid-free so they won't yellow over time.
Features
- 70 micro-perforated sheets. 140 Pages.
- 5mm Line Spacing
- "Title" spaces at the top of each page.
- Graph sheet style: The lines are printed in subtle gray ink.
- Acid-free pages.
- Sturdy horizontal twin-ring binding.
Reviewed On
Maruman
Maruman Co., Ltd. was founded in 1920 in Tokyo Japan to produce and sell sketchbooks to middle schools. The founder of Maruman went to visit Europe to purchase spiral notebook machines at that time. At the time, such machines were the first to be used in Japan. In 1967, Maruman developed a plastic binder. In 1995, Maruman created a report pad series with a simple and novel design.
Maruman's latest product line, "Mnemosyne", is a big hit in Japan. Named after the Greek goddess for memory, each Mnemosyne notebook features a sturdy cover and is firmly bound with a dual ring system.
Specs
| Model Number | MARUMAN N182A |
| Manufacturer | Maruman |
| Binding | Twin Ring |
| Cover Color | Black |
| Cover Material | Plastic |
| Cover Type | Softcover |
| Features | Acid-Free, Fountain Pen Friendly |
| Line Spacing | 5 mm |
| Number of Sheets | 70 |
| Paper Refillable | No |
| Paper Weight | 80 gsm |
| Perforated | Yes |
| Perforated Sheet - Length | 21.0 cm / 8.3 inches |
| Perforated Sheet - Width | 14.3 cm / 5.6 inches |
| Quantity in Pack | 1 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Style | Graph |
| Size - Depth | 1.0 cm / 0.4 inches |
| Size - Length | 21.0 cm / 8.3 inches |
| Size - Width | 16.0 cm / 6.3 inches |
| Standard Paper Size | A5 |
| Weight - Item Without Packaging | 8.42 oz / 239 grams |
Availability & Sizing
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $12.00 | $12.00 | $12.00 | 1 |
Price Statistics
Description
Made in Japan, this A5-sized notebook features 70 sheets of white acid-free 80gsm lined paper. The black double wire side spiral binding matches the black plastic cover.The word Mnemosyne comes from the name of the ancient Greek goddess of memory. Product Maruman Mnemosyne N182A Inspiration Notebook - A5 - Graph - 140 Pages Description The front side of each sheet features a subtle light gray graph print, while the backside of each page is blank. The graph pages have a space on the top line for “Title/No” and feature a small gray arrow in the middle of the top to signify the midpoint of the page. The pages are acid-free so they won't yellow over time. Features 70 micro-perforated sheets. 140 Pages. 5mm Line Spacing "Title" spaces at the top of each page. Graph sheet style: The lines are printed in subtle gray ink. Acid-free pages. Sturdy horizontal twin-ring binding. Reviewed On Pen Addict Maruman Maruman Co., Ltd. was founded in 1920 in Tokyo Japan to produce and sell sketchbooks to middle schools. The founder of Maruman went to visit Europe to purchase spiral notebook machines at that time. At the time, such machines were the first to be used in Japan. In 1967, Maruman developed a plastic binder. In 1995, Maruman created a report pad series with a simple and novel design.Maruman's latest product line, "Mnemosyne", is a big hit in Japan. Named after the Greek goddess for memory, each Mnemosyne notebook features a sturdy cover and is firmly bound with a dual ring system. Specs Model Number MARUMAN N182A Manufacturer Maruman Binding Twin Ring Cover Color Black Cover Material Plastic Cover Type Softcover Features Acid-Free, Fountain Pen Friendly Line Spacing 5 mm Number of Sheets 70 Paper Refillable No Paper Weight 80 gsm Perforated Yes Perforated Sheet - Length 21.0 cm / 8.3 inches Perforated Sheet - Width 14.3 cm / 5.6 inches Quantity in Pack 1 Sheet Color White Sheet Style Graph Size - Depth 1.0 cm / 0.4 inches Size - Length 21.0 cm / 8.3 inches Size - Width 16.0 cm / 6.3 inches Standard Paper Size A5 Weight - Item Without Packaging 8.42 oz / 239 grams
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $12.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default Title | $12.00 | In Stock | 1 store | Buy |





