
Product Description
LIFE's superb L-writing paper ensures a very smooth, flat writing surface for less scratching on nibs and feathering. The sheets are resistant to easy tearing and the pages turn over without getting stuck to each other, owing to the high-quality pulp used in the paper.
Product
Life Writing Paper Notepad - B5 - White - 140 Pages
Description
This vintage-inspired writing pad perfectly complements the written word with luxuriously smooth white paper and tasteful gray lines. This high-quality paper is resistant to feathering and bleed-through and is also acid-free to preserve your writings for many years. Ingrained in the paper is the traditional lattice work pattern of closely-spaced horizontal lines and widely-spaced vertical lines, most visible when holding the paper up to the light. Perfect for letters, this exquisite paper is a joy to be shared by both the writer and the reader.
Features
- Size: B5 - 70 Sheets
- Ruled White Pages
- 5.8 x 8.3 x 0.2 inches (177 x 250 x 4 mm)
- High-quality paper 3.1 oz/sq ft (85 g/m2)
- Cardstock Cover
- Glue binding
- Horizontal lines: 10mm x 19 rows per sheet
-
Easily removable sheets
Reviewed On
Life Co.,
Life Co., Ltd. focuses on manufacturing high-quality notebooks in Japan. Started in 1946, Life has produced many highly sought-after products such as the Life Noble notebooks.
Specs
| Model Number | LIFE L1007 |
| Manufacturer | Life |
| Binding | Glue |
| Cover Color | Green |
| Cover Material | Cardstock |
| Cover Type | Softcover |
| Features | Fountain Pen Friendly |
| Line Spacing | 10 mm |
| Number of Lines | 20 |
| Number of Sheets | 70 |
| Paper Weight | 84.9 gsm |
| Perforated | No |
| Quantity in Pack | 1 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Style | Lined |
| Size - Depth | 0.8 cm / 0.3 inches |
| Size - Length | 25.0 cm / 9.8 inches |
| Size - Width | 17.2 cm / 6.8 inches |
| Standard Paper Size | B5 |
| Weight - With Packaging | 10.67 oz / 302 grams |
Availability & Sizing
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $14.00 | $14.00 | $14.00 | 1 |
Price Statistics
Description
LIFE's superb L-writing paper ensures a very smooth, flat writing surface for less scratching on nibs and feathering. The sheets are resistant to easy tearing and the pages turn over without getting stuck to each other, owing to the high-quality pulp used in the paper. Product Life Writing Paper Notepad - B5 - White - 140 Pages Description This vintage-inspired writing pad perfectly complements the written word with luxuriously smooth white paper and tasteful gray lines. This high-quality paper is resistant to feathering and bleed-through and is also acid-free to preserve your writings for many years. Ingrained in the paper is the traditional lattice work pattern of closely-spaced horizontal lines and widely-spaced vertical lines, most visible when holding the paper up to the light. Perfect for letters, this exquisite paper is a joy to be shared by both the writer and the reader. Features Size: B5 - 70 Sheets Ruled White Pages 5.8 x 8.3 x 0.2 inches (177 x 250 x 4 mm) High-quality paper 3.1 oz/sq ft (85 g/m2) Cardstock Cover Glue binding Horizontal lines: 10mm x 19 rows per sheet Easily removable sheets Reviewed On Fountain Pen Love Life Co., Life Co., Ltd. focuses on manufacturing high-quality notebooks in Japan. Started in 1946, Life has produced many highly sought-after products such as the Life Noble notebooks. Specs Model Number LIFE L1007 Manufacturer Life Binding Glue Cover Color Green Cover Material Cardstock Cover Type Softcover Features Fountain Pen Friendly Line Spacing 10 mm Number of Lines 20 Number of Sheets 70 Paper Weight 84.9 gsm Perforated No Quantity in Pack 1 Sheet Color White Sheet Style Lined Size - Depth 0.8 cm / 0.3 inches Size - Length 25.0 cm / 9.8 inches Size - Width 17.2 cm / 6.8 inches Standard Paper Size i B5 Weight - With Packaging 10.67 oz / 302 grams
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $14.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default Title | $14.00 | In Stock | 1 store | Buy |





