
Product Description
If you love writing letters on beautiful, high-quality paper, then why not treat yourself to this beautiful writing paper by LIFE Japan? Featuring 30 sheets of Life's L-Writing Paper, it is suitable for all types of pens and inks. Available in white and cream paper, both with grey ruled lines.
Product
Life Writing Paper Notepad - A5 - White - 60 Pages
Description
This vintage-inspired writing pad perfectly complements the written word with luxuriously smooth cream-colored paper, tasteful gray lines, and a border of gray embellishments. This high-quality paper is resistant to feathering and bleed-through and is also acid-free to preserve your writings for many years. Ingrained in the paper is the traditional latticework pattern of closely-spaced horizontal lines and widely-spaced vertical lines, most visible when holding the paper up to the light. Perfect for letters, this exquisite paper is a joy to be shared by both the writer and the reader.
Features
- Size: A5 - 30 Sheets
- Ruled White Pages
- 5.8 x 8.3 x 0.2 inches (148 x 210 x 4 mm)
- High-quality paper 3.1 oz/sq ft (85 g/m2)
- Cardstock Cover
- Glue binding
-
Easily removable sheets
Reviewed On
Life Co.,
Life Co., Ltd. focuses on manufacturing high-quality notebooks in Japan. Started in 1946, Life has produced many highly sought-after products such as the Life Noble notebooks.
Specs
| Model Number | LIFE L323 |
| Manufacturer | Life |
| Binding | Glue |
| Cover Color | Orange |
| Cover Material | Cardstock |
| Cover Type | Softcover |
| Features | Fountain Pen Friendly |
| Line Spacing | 10 mm |
| Number of Lines | 16 |
| Number of Sheets | 30 |
| Paper Weight | 84.9 gsm |
| Perforated | No |
| Quantity in Pack | 1 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Style | Lined |
| Size - Depth | 0.4 cm / 0.2 inches |
| Size - Length | 21.0 cm / 8.3 inches |
| Size - Width | 14.7 cm / 5.8 inches |
| Standard Paper Size | A5 |
| Weight - With Packaging | 3.73 oz / 106 grams |
Availability & Sizing
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $9.00 | $9.00 | $9.00 | 1 |
Price Statistics
Description
If you love writing letters on beautiful, high-quality paper, then why not treat yourself to this beautiful writing paper by LIFE Japan? Featuring 30 sheets of Life's L-Writing Paper, it is suitable for all types of pens and inks. Available in white and cream paper, both with grey ruled lines. Product Life Writing Paper Notepad - A5 - White - 60 Pages Description This vintage-inspired writing pad perfectly complements the written word with luxuriously smooth cream-colored paper, tasteful gray lines, and a border of gray embellishments. This high-quality paper is resistant to feathering and bleed-through and is also acid-free to preserve your writings for many years. Ingrained in the paper is the traditional latticework pattern of closely-spaced horizontal lines and widely-spaced vertical lines, most visible when holding the paper up to the light. Perfect for letters, this exquisite paper is a joy to be shared by both the writer and the reader. Features Size: A5 - 30 Sheets Ruled White Pages 5.8 x 8.3 x 0.2 inches (148 x 210 x 4 mm) High-quality paper 3.1 oz/sq ft (85 g/m2) Cardstock Cover Glue binding Easily removable sheets Reviewed On Fountain Pen Love Life Co., Life Co., Ltd. focuses on manufacturing high-quality notebooks in Japan. Started in 1946, Life has produced many highly sought-after products such as the Life Noble notebooks. Specs Model Number LIFE L323 Manufacturer Life Binding Glue Cover Color Orange Cover Material Cardstock Cover Type Softcover Features Fountain Pen Friendly Line Spacing 10 mm Number of Lines 16 Number of Sheets 30 Paper Weight 84.9 gsm Perforated No Quantity in Pack 1 Sheet Color White Sheet Style Lined Size - Depth 0.4 cm / 0.2 inches Size - Length 21.0 cm / 8.3 inches Size - Width 14.7 cm / 5.8 inches Standard Paper Size A5 Weight - With Packaging 3.73 oz / 106 grams
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $9.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default Title | $9.00 | In Stock | 1 store | Buy |





