
Product Description
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Gray Cream with abstract pattern, contemporary style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Cranfield |
| Colors: | Cream, Mustard, Rust, Dusty Coral, Dark Brown, Medium Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Contemporary |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.43" |
| Fringe Length: | 0.43" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Availability & Sizing
Product Details
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 17, 2026 | $69.00 | $69.00 | $69.00 | 1 |
Price Statistics
Description
About: Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Gray Cream with abstract pattern, contemporary style Made in Turkey. Collection: Cranfield Colors: Cream, Mustard, Rust, Dusty Coral, Dark Brown, Medium Gray Construction: Machine Woven Material: 100% Polyester Pile: Medium Pile Pile Height: 0.35" Styles: Contemporary Made In: Turkey Thickness: 0.43" Fringe Length: 0.43" Price Range: $$$$$ (Affordable)
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $69.00 | Out of Stock | 5/8/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (13)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3' Rectangle | $69.00 $89.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 3'11" Rectangle | $79.00 $129.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5' x 7'5" Rectangle | $199.00 $379.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5'3" Round | $159.00 $249.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" Round | $199.00 $239.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" x 9'6" Rectangle | $299.00 $489.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 7'3" Runner | $99.00 $179.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" Round | $239.00 $409.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" x 10'3" Rectangle | $339.00 $549.00 | In Stock | 1 store | Buy |
9' x 12'2" Rectangle | $459.00 $659.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 10' Runner | $119.00 $179.00 | In Stock | 1 store | Buy |
10' x 14' Rectangle | $559.00 $639.00 | In Stock | 1 store | Buy |
12' x 15' Rectangle | $749.00 $1,059.00 | Out of Stock | 1 store | — |





