
Product Description
Specifications
| Main Color | Sky Blue |
| Main Material | Boucle |
| Use Case | Bedroom |
| Bed Size | Twin |
| Bed Type | Bed Frame |
| Box Spring Requirements | Box Spring Not Required |
| Upholstery Material | Boucle |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | Not Applicable |
| Assembled Width (in.) | Not Applicable |
| Assembled Height (in.) | Not Applicable |
| Weight (lbs) | Not Applicable |
Product Features
- Cute rabbit ear modeling, creating a playful bedroom.
- Safety guardrail design, guarding night activities.
- Distinctive boulce texture, durable & kid-friendly, resisting wear.
- Storage feature, keeping it handy and bid farewell to clutter.
Description
| Overall Dimension | 80''L x 45''W x 25''H |
| Size | Twin |
| Material | Boucle Fabric+Plywood+MDF+Foam |
| Product Net Weight | 75 lbs |
| Product Gross Weight | 81 lbs |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Product Type | Bed Frame |
| Upholstery Material | Boucle Fabric |
| Frame Material | Solid Wood and plywood |
| Leg Material | Plastic |
| Seat Fill Material | Foam |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Back Fill Material | Foam |
| Assembly Required | Yes |
Product Details
Price History
Historical Data
Last 3 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 8, 2026 | $324.18 | $324.18 | $324.18 | 1 |
| Apr 10, 2026 | $325.05 | $325.05 | $325.05 | 1 |
| Apr 1, 2026 | $322.43 | $322.43 | $322.43 | 1 |
Price Statistics
Description
Specifications Place of Origin #originPlace# Main Color Sky Blue Main Material Boucle Use Case Bedroom Bed Size Twin Bed Type Bed Frame Box Spring Requirements Box Spring Not Required Upholstery Material Boucle Dangerous Goods #dangerFlag# Dimensions & Weights Assembled Length (in.) Not Applicable Assembled Width (in.) Not Applicable Assembled Height (in.) Not Applicable Weight (lbs) Not Applicable Product Features Cute rabbit ear modeling, creating a playful bedroom. Safety guardrail design, guarding night activities. Distinctive boulce texture, durable & kid-friendly, resisting wear. Storage feature, keeping it handy and bid farewell to clutter. Description Specification Overall Dimension 80''L x 45''W x 25''H Size Twin Material Boucle Fabric+Plywood+MDF+Foam Product Net Weight 75 lbs Product Gross Weight 81 lbs Weight Capacity 300 lbs Product Type Bed Frame Upholstery Material Boucle Fabric Frame Material Solid Wood and plywood Leg Material Plastic Seat Fill Material Foam Seat Construction Sinuous Springs Back Fill Material Foam Assembly Required Yes
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $324.18 | Out of Stock | 5/19/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default | $324.18 $580.38 | Out of Stock | 1 store | — |





