
Product Description
| Collection: | Texico |
|---|---|
| Colors: | Light Purple, Navy, Dark Red, Sage, Peach, Rust |
| Construction: | Hand Knotted |
| Material: | 100% NZ Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.28" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.59" |
| Fringe Length: | 1.5" |
Availability & Sizing
Stock Status
In Stock at 1 store
9 total variants — 5 in stock
Product Details
Price History
Current Price
$89.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 25, 2026 | $89.00 | $89.00 | $89.00 | 1 |
May 25, 2026
1 vendors
Low
$89.00
Avg
$89.00
High
$89.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$89.00Average Price (90d)
$89.00Price Range
$89.00 - $89.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/AAvailable At
1 StoresLast Updated
May 25, 2026Description
Collection: Texico Colors: Light Purple, Navy, Dark Red, Sage, Peach, Rust Construction: Hand Knotted Material: 100% NZ Wool Pile: Medium Pile Pile Height: 0.28" Styles: Traditional Made In: India Thickness: 0.59" Fringe Length: 1.5"
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product ID75365b1e...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $89.00 | Out of Stock | 5/23/2026 | View Product → |
Tuesday Morning
Best Price$89.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (9)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3' Rectangle | $89.00 $109.00 | In Stock | 1 store | Buy |
3'9" x 5'9" Rectangle | $219.00 $259.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5'6" x 8'6" Rectangle | $459.00 $579.00 | In Stock | 1 store | Buy |
* 7'9" x 9'9" Rectangle | $1,249.00 $1,499.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 2'6" x 8' Runner | $239.00 $299.00 | Out of Stock | 1 store | — |
8' Round | $719.00 $849.00 | In Stock | 1 store | Buy |
* 8' x 11' Rectangle | $1,449.00 $1,699.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 9' x 13' Rectangle | $1,799.00 $2,199.00 | Out of Stock | 1 store | — |
10' x 14' Rectangle | $1,349.00 $1,599.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 9 of 9 variants
Similar Products
Swipe to see more →





