
Product Description
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Wool using hand knotted construction available in Iris, Smoke with oriental pattern, traditional style Made in India. |
|---|---|
| Collection: | Seney |
| Colors: | Beige, Dusty Pink, Light Gray |
| Construction: | Hand Knotted |
| Material: | 100% Wool |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.24" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.31" |
| Fringe Length: | 0.5" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Availability & Sizing
Stock Status
In Stock at 1 store
7 total variants — 7 in stock
Product Details
Price History
Current Price
$99.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 25, 2026 | $99.00 | $99.00 | $99.00 | 1 |
May 25, 2026
1 vendors
Low
$99.00
Avg
$99.00
High
$99.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$99.00Average Price (90d)
$99.00Price Range
$99.00 - $99.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/AAvailable At
1 StoresLast Updated
May 25, 2026Description
About: Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Wool using hand knotted construction available in Iris, Smoke with oriental pattern, traditional style Made in India. Collection: Seney Colors: Beige, Dusty Pink, Light Gray Construction: Hand Knotted Material: 100% Wool Pile: Medium Pile Pile Height: 0.24" Styles: Traditional Made In: India Thickness: 0.31" Fringe Length: 0.5" Price Range: $$$$$ (Affordable)
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product ID3c5eb1c2...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $99.00 | Out of Stock | 5/23/2026 | View Product → |
Tuesday Morning
Best Price$99.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (7)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3' Rectangle | $99.00 $149.00 | In Stock | 1 store | Buy |
4' x 6' Rectangle | $299.00 $499.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6' x 9' Rectangle | $559.00 $1,009.00 | In Stock | 1 store | Buy |
8' x 10' Rectangle | $799.00 $1,489.00 | In Stock | 1 store | Buy |
9' x 13' Rectangle | $1,099.00 $2,149.00 | In Stock | 1 store | Buy |
10' x 14' Rectangle | $1,249.00 $2,559.00 | In Stock | 1 store | Buy |
12' x 15' Rectangle | $1,599.00 $3,569.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 7 of 7 variants
Similar Products
Swipe to see more →





