
Product Description
| Collection: | Rydalmere |
|---|---|
| Colors: | Light Gray, Charcoal, Gray, Teal, Navy |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 50% Viscose, 50% Acrylic |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.28" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.31" |
| Fringe Length: | 2" |
Product Details
Price History
Current Price
$69.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 25, 2026 | $69.00 | $69.00 | $69.00 | 1 |
May 25, 2026
1 vendors
Low
$69.00
Avg
$69.00
High
$69.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$69.00Average Price (90d)
$69.00Price Range
$69.00 - $69.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/AAvailable At
0 StoresLast Updated
May 25, 2026Description
Collection: Rydalmere Colors: Light Gray, Charcoal, Gray, Teal, Navy Construction: Machine Woven Material: 50% Viscose, 50% Acrylic Pile: Medium Pile Pile Height: 0.28" Styles: Traditional Made In: Turkey Thickness: 0.31" Fringe Length: 2"
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product ID7fab1e6e...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $69.00 | Out of Stock | 5/23/2026 | View Product → |
Tuesday Morning
Best Price$69.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (10)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
* 2' x 2'11" Rectangle | $69.00 $79.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 3'1" x 5' Rectangle | $109.00 $129.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 5'2" x 7'7" Rectangle | $239.00 $299.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 6'7" x 9'6" Rectangle | $339.00 $419.00 | Out of Stock | 1 store | — |
7'9" x 11'2" Rectangle | $479.00 $599.00 | In Stock | 1 store | Buy |
3'1" x 8' Runner | $149.00 $189.00 | In Stock | 1 store | Buy |
9'8" x 13'1" Rectangle | $699.00 $799.00 | In Stock | 1 store | Buy |
9'9" x 14' Rectangle | $739.00 $849.00 | In Stock | 1 store | Buy |
* 3'3" x 9'10" Runner | $189.00 $219.00 | Out of Stock | 1 store | — |
11'9" x 15' Rectangle | $999.00 $1,249.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 10 of 10 variants
Similar Products
Swipe to see more →





