
Product Description
| About: | Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Iris, Cinnamon with contemporary style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Rendlesham |
| Colors: | Cream, Teal, Gray, Mustard, Medium Gray, Light Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | Face: 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.31" |
| Styles: | Contemporary |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.43" |
| Fringe Length: | 0.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Product Details
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 9, 2026 | $59.00 | $59.00 | $59.00 | 1 |
Price Statistics
Description
About: Bring a refined, inviting layer to your space with this rug. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Iris, Cinnamon with contemporary style Made in Turkey. Collection: Rendlesham Colors: Cream, Teal, Gray, Mustard, Medium Gray, Light Gray Construction: Machine Woven Material: Face: 100% Polyester Pile: Medium Pile Pile Height: 0.31" Styles: Contemporary Made In: Turkey Thickness: 0.43" Fringe Length: 0.6" Price Range: $$$$$ (Affordable)
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
PROOZY Best Price | $59.00 | Out of Stock | 5/9/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (13)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
* 2' x 2'11" Rectangle | $59.00 $89.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 2'7" x 3'11" Rectangle | $69.00 $109.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 5' x 7'5" Rectangle | $179.00 $319.00 | Out of Stock | 1 store | — |
5'3" Round | $159.00 $259.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" Round | $199.00 $349.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" x 9'6" Rectangle | $239.00 $449.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 2'7" x 7'3" Runner | $99.00 $149.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 7'10" Round | $239.00 $449.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 7'10" x 10'2" Rectangle | $299.00 $519.00 | Out of Stock | 1 store | — |
9' x 12'2" Rectangle | $419.00 $739.00 | In Stock | 1 store | Buy |
* 2'7" x 10' Runner | $119.00 $189.00 | Out of Stock | 1 store | — |
10' x 14' Rectangle | $519.00 $919.00 | In Stock | 1 store | Buy |
12' x 15' Rectangle | $749.00 $1,549.00 | In Stock | 1 store | Buy |





