
Product Description
The Paragon collection, created in 1930s by Armando Simoni, features a 12-faceted design and roller clip that were revolutionary for the Italian writing industry. To complement this masterpiece, Omas use only the finest celluloid. Omas' modern refilling mechanism was designed to ensure that ink does not come into contact with the celluloid, preventing corrosion and preserving its quality over time.
Product>
OMAS Paragon Fountain Pen in Black Lucen with Black Trim
Specs>
| Condition | New |
| Brand | OMAS |
| Type | Fountain Pens |
| Color | --- |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Celluloid |
| Cap Rotations | 1 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks |
| Filling Mechanism | Piston-Filling |
| Grip Material | Celluloid |
| Nib Size | F, M, B |
| Nib Color | |
| Nib Material | 14K Gold - With ebonite feed |
| Postable | No |
| Trim Color | -- |
| Diameter - Body |
0.6 in. / 15 mm |
| Diameter - Cap (without clip) | |
| Diameter - Cap (with clip) |
|
| Diameter - Grip (mm) | 0.43 in. / 11mm |
| Length - Body - Inc Nib | 5.25 in. / 133mm |
| Length - Cap | |
| Length - Nib | --- |
| Length - Overall (Closed) | 6 in. / 152mm |
| Weight - Body | |
| Weight - Cap | |
| Weight - Overall (g) | 39.7g |
| Max Ink Capacity - Piston | 1.7ml |
Nib Sizes
#6 size gold nib with F,M,B tip options.
Packaging
Comes in an OMAS gift pen box.
The Omas Paragon in Black Lucen with Black Trim - Specification:
- Pen Body Material: Celluloid
- Pen Length Closed: 5.82 in. / 148mm
- Pen Length Open, Cap Off: 5.23 in. / 133mm
- Pen Length Posted: 7.20 in. / 183mm
- Cap Length: 2.68 in. / 68mm
- Max Diameter (Pen): 0.74 in. / 19 mm
- Section Diameter: 0.39 in. - 0.43 in. / 10mm - 11mm
- Total Weight: 1.4 oz. / 39.7g
- Nib: 14kt gold with ebonite feed
- Filling Mechanism: Traditional Piston-Filling Mechanism
- Gift Boxed
- Made in Italy
- Includes a 2-year warranty
Availability & Sizing
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $876.00 | $876.00 | $876.00 | 1 |
Price Statistics
Description
The Paragon collection, created in 1930s by Armando Simoni, features a 12-faceted design and roller clip that were revolutionary for the Italian writing industry. To complement this masterpiece, Omas use only the finest celluloid. Omas' modern refilling mechanism was designed to ensure that ink does not come into contact with the celluloid, preventing corrosion and preserving its quality over time. Product> OMAS Paragon Fountain Pen in Black Lucen with Black Trim Specs> Condition New Brand OMAS Type Fountain Pens Color --- Demonstrator No Body Material Celluloid Cap Rotations 1 Cap Type Screw-cap Compatible inks & refills Bottled inks Filling Mechanism Piston-Filling Grip Material Celluloid Nib Size F, M, B Nib Color Nib Material 14K Gold - With ebonite feed Postable No Trim Color -- Diameter - Body 0.6 in. / 15 mm Diameter - Cap (without clip) Diameter - Cap (with clip) Diameter - Grip (mm) 0.43 in. / 11mm Length - Body - Inc Nib 5.25 in. / 133mm Length - Cap Length - Nib --- Length - Overall (Closed) 6 in. / 152mm Weight - Body Weight - Cap Weight - Overall (g) 39.7g Max Ink Capacity - Piston 1.7ml Nib Sizes #6 size gold nib with F,M,B tip options. Packaging Comes in an OMAS gift pen box. The Omas Paragon in Black Lucen with Black Trim - Specification: Pen Body Material: Celluloid Pen Length Closed: 5.82 in. / 148mm Pen Length Open, Cap Off: 5.23 in. / 133mm Pen Length Posted: 7.20 in. / 183mm Cap Length: 2.68 in. / 68mm Max Diameter (Pen): 0.74 in. / 19 mm Section Diameter: 0.39 in. - 0.43 in. / 10mm - 11mm Total Weight: 1.4 oz. / 39.7g Nib: 14kt gold with ebonite feed Filling Mechanism: Traditional Piston-Filling Mechanism Gift Boxed Made in Italy Includes a 2-year warranty
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $876.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (2)
| Variant | Size | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|---|
Fine | Fine | $876.00 | Out of Stock | 1 store | — |
Medium | Medium | $876.00 | Out of Stock | 1 store | — |





