
Product Description
Our Newest Exclusive Pen with Nahvalur Pens - Part of the Nature Collection
Product
Nahvalur & Galen Exclusive Fountain Pen - Sunset Ember Rose Gold Trim
Description
Introducing our Exclusive Collection, featuring people’s favorite resin blanks from Corl Creations by Bob Dupras, designed to capture the soothing vibes of nature's color themes.
Nature Collection: Sunset Ember
Inspired by the vibrant colors found in nature, the Sunset Ember pen showcases warm, fiery tones of orange, yellow, and brown, reminiscent of a glowing sunset.
This pen is part of the Nature Collection, which upholds Nahvalur’s heritage with features such as an ink window, piston-filling mechanism, and our in-house stainless steel nibs. Available in fine, medium, broad, stub, and double broad sizes, this collection is crafted to provide an exceptional writing experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand | Nahvalur |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Sunset Ember |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Resin |
| Cap Rotations | 1.5 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks |
| Filling Mechanism | Piston Filler |
| Grip Material | Resin |
| Nib Size | EF, F, M, B, BB, S (1.0) |
| Nib Color | Rose Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | No |
| Trim Color | Rose Gold |
| Diameter - Body | 0.51 in. / 14mm |
| Diameter - Cap (without clip) | 16mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 0.39 in. - 0.45 in. / 10mm - 11.5mm |
| Length - Body - Inc Nib | 5.24 in. / 133mm |
| Length - Cap | - |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 5.9 in. / 149mm |
| Weight - Body | 19 grams |
| Weight - Cap | 16 grams |
| Weight - Overall (g) | 1.3 oz. / 36.85g |
| Max Ink Capacity - Piston | 1.5 ml |
| Max Ink Capacity - Converter | - |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | - |
Features
- Material: Precious Bob Dupras
- The cap can't be posted.
- Nib: Nahvalur In-House Steel #6
- Filling System: Piston-Filling
Nib Sizes
#6 size In-House steel nib with many tip options.
Packaging
Comes in a craft box.
Nahvalur Pens
Nahvalur is a young pen company founded in 2019. Narwhal officially changed its name to Nahvalur on August 3rd, 2022. They have skillfully fused together artistic style with the finesse of their thoughtfully designed fountain pens. Everything is made in-house including the fine self-made nibs. Narwhal pens come with the highest quality piston fillers allowing for larger ink capacity so you never have to go without ink when it matters most.
Availability & Sizing
Product Details
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $180.00 | $180.00 | $180.00 | 1 |
Price Statistics
Description
Our Newest Exclusive Pen with Nahvalur Pens - Part of the Nature Collection Product Nahvalur & Galen Exclusive Fountain Pen - Sunset Ember Rose Gold Trim Description Introducing our Exclusive Collection, featuring people’s favorite resin blanks from Corl Creations by Bob Dupras, designed to capture the soothing vibes of nature's color themes. Nature Collection: Sunset Ember Inspired by the vibrant colors found in nature, the Sunset Ember pen showcases warm, fiery tones of orange, yellow, and brown, reminiscent of a glowing sunset. This pen is part of the Nature Collection, which upholds Nahvalur’s heritage with features such as an ink window, piston-filling mechanism, and our in-house stainless steel nibs. Available in fine, medium, broad, stub, and double broad sizes, this collection is crafted to provide an exceptional writing experience. Specs Condition New Brand Nahvalur Type Fountain Pens Color Sunset Ember Demonstrator No Body Material Resin Cap Rotations 1.5 Cap Type Screw-cap Compatible inks & refills Bottled inks Filling Mechanism Piston Filler Grip Material Resin Nib Size EF, F, M, B, BB, S (1.0) Nib Color Rose Gold Nib Material Steel Postable No Trim Color Rose Gold Diameter - Body 0.51 in. / 14mm Diameter - Cap (without clip) 16mm Diameter - Cap (with clip) 17mm Diameter - Grip (mm) 0.39 in. - 0.45 in. / 10mm - 11.5mm Length - Body - Inc Nib 5.24 in. / 133mm Length - Cap - Length - Nib 25mm Length - Overall (Closed) 5.9 in. / 149mm Weight - Body 19 grams Weight - Cap 16 grams Weight - Overall (g) 1.3 oz. / 36.85g Max Ink Capacity - Piston 1.5 ml Max Ink Capacity - Converter - Max Ink Capacity - Eyedropper - Features Material: Precious Bob Dupras The cap can't be posted. Nib: Nahvalur In-House Steel #6 Filling System: Piston-Filling Nib Sizes #6 size In-House steel nib with many tip options. Packaging Comes in a craft box. Nahvalur Pens Nahvalur is a young pen company founded in 2019. Narwhal officially changed its name to Nahvalur on August 3rd, 2022. They have skillfully fused together artistic style with the finesse of their thoughtfully designed fountain pens. Everything is made in-house including the fine self-made nibs. Narwhal pens come with the highest quality piston fillers allowing for larger ink capacity so you never have to go without ink when it matters most.
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $180.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |





