
Product Description
| Collection: | Mogul |
|---|---|
| Colors: | Cream, Denim, Mustard, Olive, Rust, Light Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Fringe Length: | 0.5" |
Availability & Sizing
Stock Status
In Stock at 1 store
13 total variants — 13 in stock
Price History
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 9, 2026 | $89.00 | $89.00 | $89.00 | 1 |
May 9, 2026
1 vendors
Low
$89.00
Avg
$89.00
High
$89.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$89.00Average Price (90d)
$89.00Price Range
$89.00 - $89.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/A24h Change
↑ 0.00%(N/A)7d Change
↑ 0.00%(N/A)Available At
1 StoresLast Updated
May 9, 2026Description
Collection: Mogul Colors: Cream, Denim, Mustard, Olive, Rust, Light Gray Construction: Machine Woven Material: 100% Polyester Pile: Medium Pile Pile Height: 0.35" Styles: Traditional Backing: Canvas Made In: Turkey Thickness: 0.39" Fringe Length: 0.5"
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product IDcfe43545...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
PROOZY Best Price | $89.00 | Out of Stock | 5/9/2026 | View Product → |
PROOZY
Best Price$89.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (13)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3' Rectangle | $89.00 $99.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 3'11" Rectangle | $89.00 $109.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5' x 7'5" Rectangle | $279.00 $379.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5'3" Round | $179.00 $269.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" Round | $219.00 $279.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" x 9'6" Rectangle | $339.00 $439.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 7'3" Runner | $129.00 $179.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" Round | $279.00 $359.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" x 10'3" Rectangle | $399.00 $529.00 | In Stock | 1 store | Buy |
9' x 12'2" Rectangle | $539.00 $789.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 10' Runner | $159.00 $209.00 | In Stock | 1 store | Buy |
10' x 14' Rectangle | $719.00 $1,059.00 | In Stock | 1 store | Buy |
12' x 15' Rectangle | $849.00 $1,159.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 13 of 13 variants
Similar Products
Swipe to see more →





