
Product Description
| Brand
|
Midori MD
|
| Size | A5 |
| Binding | Thread & Glue |
| Cover | Cardstock-Softcover |
| Features | Fountain Pen Friendly |
| Number of Sheets | 88 (176 Pages) |
| Paper Weight | 80 gsm |
| Sheet Color | Ivory
|
| Sheet Style | Lined
|
| Line Spacing |
|
| Size | |
| Origin | Japan |
Product
Midori MD Notebook - A5 - Lined - 176 Pages
Description
Recipient of the 2008 Good Design Award, the high-quality, fountain pen-friendly MD paper inside was developed in 1960 and has been continuously improved ever since. The paper is bleed-resistant, feather-resistant, and fountain-pen friendly, giving the user a pleasant writing experience.
Product
Midori MD Notebook - A5 - Lined - 176 Pages
Description
Midori has conducted many tests using a variety of writing instruments to inspect the paper quality, including observing whether the ink feathers or bleeds, how it dries, how well the pen tips glide across the surface, how the paper feels to the touch, and so on.
The notebook has a sturdy thread binding that lies flat when open, making it easy to write. It also comes with a ribbon marker to keep your place. The cover is not a typical notebook cover. To feature the charm of the paper itself, the cloth tape used to bind the spine, usually hidden by a cover, is exposed, giving the notebook a unique look. You can even see where the ribbon marker is glued in place. The notebook also comes with sticker labels that can be used to label the notebook.
Features
- Size: A5
- Lined
- 5.8 x 8.3 x 0.4 inches (148 x 210 x 10 mm)
- High-quality paper 3.1 oz/sq ft (90 g/m2), 88 sheets
- Cardstock Cover
- Thread & Glue bound spine cloth binding
-
Flat-Lay Opening
Reviewed On
Midori
Midori was established in Japan in 1950. They began by making writing paper and envelopes, but their range has expanded considerably over the years to include a plethora of beautifully made items of stationery, from pocket notebooks and memo pads to storage cases made of recycled paper and clips in all shapes and forms.
Specs
| Model Number | MIDORI 13804006 |
| Manufacturer | Midori |
| Binding | Thread & Glue |
| Cover Color | Ivory |
| Cover Material | Cardstock |
| Cover Type | Softcover |
| Features | Fountain Pen Friendly, Label Stickers, Ribbon Marker |
| Line Spacing | 7 mm |
| Number of Lines | 27 |
| Number of Sheets | 88 |
| Paper Refillable | No |
| Perforated | No |
| Quantity in Pack | 1 |
| Sheet Color | Ivory |
| Sheet Style | Lined |
| Size - Depth | 1.1 cm / 0.4 inches |
| Size - Length | 21.0 cm / 8.3 inches |
| Size - Width | 14.8 cm / 5.8 inches |
| Standard Paper Size | A5 |
| Weight - Item Without Packaging | 8.84 oz / 251 grams |
Alternatives
If this notebook doesn’t suit your needs, no problem. You can look at our;
All Notebooks
By Ruling options; Blank, Grid, Lined, Dot Grid
By Sizes ; A6, A5, B6, B5, A4 ,B6-Slim
Covers
Protect this notebook with one of our leather notebook covers, available in different styles, or with a stylish leather pen case.
Midori MD
Midori was established in Japan in 1950. They began by making writing paper and envelopes, but their range has expanded considerably over the years to include a plethora of beautifully made items of stationery, from pocket notebooks and memo pads to storage cases made of recycled paper and clips in all shapes and forms.
**The accessories in the picture are not included, the notebook is the only product included.
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $17.00 | $17.00 | $17.00 | 1 |
Price Statistics
Description
Brand Midori MD Size A5 Binding Thread & Glue Cover Cardstock-Softcover Features Fountain Pen Friendly Number of Sheets 88 (176 Pages) Paper Weight 80 gsm Sheet Color Ivory Sheet Style Lined Line Spacing Size Origin Japan Product Midori MD Notebook - A5 - Lined - 176 Pages Description Recipient of the 2008 Good Design Award, the high-quality, fountain pen-friendly MD paper inside was developed in 1960 and has been continuously improved ever since. The paper is bleed-resistant, feather-resistant, and fountain-pen friendly, giving the user a pleasant writing experience. Product Midori MD Notebook - A5 - Lined - 176 Pages Description Midori has conducted many tests using a variety of writing instruments to inspect the paper quality, including observing whether the ink feathers or bleeds, how it dries, how well the pen tips glide across the surface, how the paper feels to the touch, and so on. The notebook has a sturdy thread binding that lies flat when open, making it easy to write. It also comes with a ribbon marker to keep your place. The cover is not a typical notebook cover. To feature the charm of the paper itself, the cloth tape used to bind the spine, usually hidden by a cover, is exposed, giving the notebook a unique look. You can even see where the ribbon marker is glued in place. The notebook also comes with sticker labels that can be used to label the notebook. Features Size: A5 Lined 5.8 x 8.3 x 0.4 inches (148 x 210 x 10 mm) High-quality paper 3.1 oz/sq ft (90 g/m2), 88 sheets Cardstock Cover Thread & Glue bound spine cloth binding Flat-Lay Opening Reviewed On Pen Addict Midori Midori was established in Japan in 1950. They began by making writing paper and envelopes, but their range has expanded considerably over the years to include a plethora of beautifully made items of stationery, from pocket notebooks and memo pads to storage cases made of recycled paper and clips in all shapes and forms. Specs Model Number MIDORI 13804006 Manufacturer Midori Binding Thread & Glue Cover Color Ivory Cover Material Cardstock Cover Type Softcover Features Fountain Pen Friendly, Label Stickers, Ribbon Marker Line Spacing 7 mm Number of Lines 27 Number of Sheets 88 Paper Refillable No Perforated No Quantity in Pack 1 Sheet Color Ivory Sheet Style Lined Size - Depth 1.1 cm / 0.4 inches Size - Length 21.0 cm / 8.3 inches Size - Width 14.8 cm / 5.8 inches Standard Paper Size i A5 Weight - Item Without Packaging i 8.84 oz / 251 grams Alternatives If this notebook doesn’t suit your needs, no problem. You can look at our; All Notebooks By Ruling options; Blank, Grid, Lined, Dot Grid By Sizes ; A6, A5, B6, B5, A4 ,B6-Slim Covers Protect this notebook with one of our leather notebook covers, available in different styles, or with a stylish leather pen case. Midori MD Midori was established in Japan in 1950. They began by making writing paper and envelopes, but their range has expanded considerably over the years to include a plethora of beautifully made items of stationery, from pocket notebooks and memo pads to storage cases made of recycled paper and clips in all shapes and forms. **The accessories in the picture are not included, the notebook is the only product included.
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $17.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default Title | $17.00 | Out of Stock | 1 store | — |





