
Product Description
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Dark Brown with abstract pattern, contemporary style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Meads |
| Colors: | Cream, Denim, Mustard, Tan, Light Gray, Light Brown |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | Face: 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Contemporary |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Fringe Length: | 0.5" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Availability & Sizing
Product Details
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 9, 2026 | $69.00 | $69.00 | $69.00 | 1 |
Price Statistics
Description
About: Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Dark Brown with abstract pattern, contemporary style Made in Turkey. Collection: Meads Colors: Cream, Denim, Mustard, Tan, Light Gray, Light Brown Construction: Machine Woven Material: Face: 100% Polyester Pile: Medium Pile Pile Height: 0.35" Styles: Contemporary Backing: Canvas Made In: Turkey Thickness: 0.39" Fringe Length: 0.5" Price Range: $$$$$ (Affordable)
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
PROOZY Best Price | $69.00 | Out of Stock | 5/9/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (13)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3' Rectangle | $69.00 $89.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 4' Rectangle | $89.00 $109.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5' x 7'5" Rectangle | $219.00 $309.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5'3" Round | $169.00 $269.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" Round | $199.00 $349.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" x 9'6" Rectangle | $339.00 $449.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 7'3" Runner | $109.00 $159.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" Round | $259.00 $439.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" x 10'3" Rectangle | $399.00 $509.00 | In Stock | 1 store | Buy |
9' x 12'2" Rectangle | $539.00 $749.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 10' Runner | $129.00 $189.00 | In Stock | 1 store | Buy |
10' x 14' Rectangle | $619.00 $919.00 | In Stock | 1 store | Buy |
12' x 15' Rectangle | $849.00 $1,499.00 | In Stock | 1 store | Buy |





