
Product Description
The Magna Carta Mag 1000 fountain pen boasts a remarkably large size and features one of the largest fountain pen nibs on the market.
Reviews On YouTube
Product
Magna Carta Mag 1000 Fountain Pen Oversized Amber Stack
Description
The Magna Carta Mag 1000 Oversized Fountain Pen features a 24K PVD gold plated trim and a massive #10 steel nib in Fine, Medium, or Broad sizes. Drawing inspiration from the vintage Waterman No:20 fountain pen, the MAG1000 boasts an exclusive #10 nib, making it the largest pen in Magna Carta's collection, even surpassing the Namiki Emperor. Each pen includes an ebonite feed housing and a standard international converter, with the option to convert to eyedropper filling.
Specs
| Condition | New |
| Brand | Magna Carta |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Custom |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Ebonite |
| Cap Rotations | 2 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K5) |
| Filling Mechanism | Converter (one included), Cartridge, Eyedropper |
| Grip Material | Resin |
| Nib Size | F,M,B |
| Nib Color | Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | No |
| Trim Color | Gold |
| Diameter - Body | 16.5mm (0.65in) |
| Diameter - Cap (without clip) | 18.4mm (0.72in) |
| Diameter - Cap (with clip) |
23.2mm (0.91in) |
| Diameter - Grip (mm) | 13.8mm |
| Length - Body - Inc Nib | 154.1mm (6.07in) |
| Length - Cap | 74.5mm (2.93in) |
| Length - Nib | 38.0mm (1.50in) |
| Length - Overall (Closed) | 158.6mm (6.24in) |
| Weight - Body | 22g (0.78oz) |
| Weight - Cap | 14g (0.49oz) |
| Weight - Overall (g) | 36.0g |
| Max Ink Capacity - Cartridge | 1.58ml |
| Max Ink Capacity - Converter | 1.08ml |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | 9.25 ml |
Features
- The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted and not suggested.
- Nib: Magna Carta Still #10
- Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K5 converter included)
- Also can be used as an eyedropper.
Nib Sizes
#10 size Steel nib.
Packaging
Comes in cardboard pen box.
Magna Carta
Established in 2014, Magna Carta is a leading manufacturer of fountain pens from India. With a specialization in in-house production of fountain pens, nibs, and resins, Magna Carta prides itself on maintaining high standards for pen collectors and enthusiasts. In 2023, two new flagship models were unveiled: the MAG1000 and the MAG600. The MAG1000 boasts a #10 nib, exclusive to the model, making it Magna Carta's largest pen to date, surpassing even the Namiki Emperor in size. The MAG600 features a #6 14K True Flex Nib and an ebonite feed, reminiscent of vintage flexible gold nib pens.
Product Details
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $410.00 | $410.00 | $410.00 | 1 |
Price Statistics
Description
The Magna Carta Mag 1000 fountain pen boasts a remarkably large size and features one of the largest fountain pen nibs on the market. Reviews On YouTube Product Magna Carta Mag 1000 Fountain Pen Oversized Amber Stack Description The Magna Carta Mag 1000 Oversized Fountain Pen features a 24K PVD gold plated trim and a massive #10 steel nib in Fine, Medium, or Broad sizes. Drawing inspiration from the vintage Waterman No:20 fountain pen, the MAG1000 boasts an exclusive #10 nib, making it the largest pen in Magna Carta's collection, even surpassing the Namiki Emperor. Each pen includes an ebonite feed housing and a standard international converter, with the option to convert to eyedropper filling. Specs Condition New Brand Magna Carta Type Fountain Pens Color Custom Demonstrator No Body Material Ebonite Cap Rotations 2 Cap Type Screw-cap Compatible inks & refills Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K5) Filling Mechanism Converter (one included), Cartridge, Eyedropper Grip Material Resin Nib Size F,M,B Nib Color Gold Nib Material Steel Postable No Trim Color Gold Diameter - Body 16.5mm (0.65in) Diameter - Cap (without clip) 18.4mm (0.72in) Diameter - Cap (with clip) 23.2mm (0.91in) Diameter - Grip (mm) 13.8mm Length - Body - Inc Nib 154.1mm (6.07in) Length - Cap 74.5mm (2.93in) Length - Nib 38.0mm (1.50in) Length - Overall (Closed) 158.6mm (6.24in) Weight - Body 22g (0.78oz) Weight - Cap 14g (0.49oz) Weight - Overall (g) 36.0g Max Ink Capacity - Cartridge 1.58ml Max Ink Capacity - Converter 1.08ml Max Ink Capacity - Eyedropper 9.25 ml Features The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted and not suggested. Nib: Magna Carta Still #10 Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K5 converter included) Also can be used as an eyedropper. Nib Sizes #10 size Steel nib. Packaging Comes in cardboard pen box. Magna Carta Established in 2014, Magna Carta is a leading manufacturer of fountain pens from India. With a specialization in in-house production of fountain pens, nibs, and resins, Magna Carta prides itself on maintaining high standards for pen collectors and enthusiasts. In 2023, two new flagship models were unveiled: the MAG1000 and the MAG600. The MAG1000 boasts a #10 nib, exclusive to the model, making it Magna Carta's largest pen to date, surpassing even the Namiki Emperor in size. The MAG600 features a #6 14K True Flex Nib and an ebonite feed, reminiscent of vintage flexible gold nib pens.
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $410.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default Title | $410.00 | Out of Stock | 1 store | — |





