
Product Description
Handmade fountain pens by Kilk writing instruments in Istanbul.
Product
Kilk Camera Laterna Fountain Pen - Overexposed
Description
Lights. Camera. Action! The Kilk Camera Laterna special edition design takes its artistic direction from classic cinema. Kilk's artisans handcraft the exquisite sterling silver details of this fountain pen. At the top of the cap, a reel spins freely to mimic the kinetic quality of the motion picture. The gently curving clip takes on the appearance of a film strip. The barrel band, also fashioned from 925 sterling silver, is a countdown film leader commonly seen before the start of a movie. The pen's body has a deep, chatoyant grey color that recalls vintage celluloid.
The Camera Laterna fountain pen's #6 stainless steel nib is fed by an international converter (included) or ink cartridge (cartridges sold separately). The cap of the pen is designed to be vacuum-fitted on the back of the pen securely.
Each Kilk writing instrument is packaged in a black gift box with a magnetic flap and foam cut-out interior. Use the included polishing cloth to clean the sterling silver band.
Kilk Camera Laterna Overexposed Fountain Pen Specifications
- Edition: 2021 Special Edition
- Pen Body Material: Swirling, Chatoyant Resin
- Accents: 925k aged sterling silver
- Nib: Stainless Steel, #6 size made by JOWO
- Filling Mechanism: International cartridge or converter (converter included)
- Cap: Unscrews with one and a quarter turn
- Pen Length Closed: 5.57 in. / 141.5mm
- Pen Length Open, Cap Off: 5.14 in. / 130.5mm
- Pen Length Posted: 6.51 in. / 165.5mm
- Diameter at Section: 0.43 in. - 0.49 in. / 11mm – 12.5 mm
- Diameter (Barrel): 0.57 in. / 14.5mm
- Total Weight: 1.2 oz. / 34g
- Gift Boxed with polishing cloth
- Made in Turkey
- Includes a 2-year manufacturer guarantee
specs
| Condition | New |
| Brand | Kilk |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Black |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Resin |
| Cap Rotations | 2 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks, Standard international short cartridges |
| Filling Mechanism | Cartridge, Converter, Eyedropper |
| Grip Material | Resin |
| Nib Size | Extra-Fine, Fine, Medium, Broad, 1.1mm Stub |
| Nib Color | Gold or Two-Tone |
| Nib Material | Steel |
| Postable | No |
| Trim | Gold |
| Diameter - Body | 14.9mm (06in) |
| Diameter - Cap (without clip) | 16.5mm (0.6in) |
| Diameter - Cap (with clip) | 20.9mm (0.8in) |
| Diameter - Grip (mm) | 9.9mm |
| Length - Body | 128.7mm (5.1in) |
| Length - Cap | 71.3mm (2.8in) |
| Length - Nib | 23.1mm (0.9in) |
| Length - Overall (Closed) | 150mm (5.9in) |
| Weight - Body | 15g (0.5oz) |
| Weight - Cap | 10g (0.4oz) |
| Weight - Overall (g) | 25.0g |
| Max Ink Capacity - Cartridge | 1.75ml |
| Max Ink Capacity - Converter | 1.21ml |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | 4.34ml |
Packaging
Each Kilk writing instrument is packaged in a black gift box with a magnetic flap and foam cut-out interior. Use the included polishing cloth to clean the sterling silver band.
Kilk Writing Instruments
Kilk says "Every pen is a poet in its own realm". Kilk writing instruments was founded in 2012 in Istanbul. All pens are handmade with special resins.
Reviews On YouTube
Origin
Handmade in Istanbul
Discover More
Keep this pen safe with one of our leather pen case or choose a matching ink color from our fountain pen ink collection.
Custom Grinds
Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale), who ground our Kaweco pens recently.
**The accessories in the picture are not included, the pen is the only product included.
Product Details
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $300.00 | $300.00 | $300.00 | 1 |
Price Statistics
Description
Handmade fountain pens by Kilk writing instruments in Istanbul. Product Kilk Camera Laterna Fountain Pen - Overexposed Description Lights. Camera. Action! The Kilk Camera Laterna special edition design takes its artistic direction from classic cinema. Kilk's artisans handcraft the exquisite sterling silver details of this fountain pen. At the top of the cap, a reel spins freely to mimic the kinetic quality of the motion picture. The gently curving clip takes on the appearance of a film strip. The barrel band, also fashioned from 925 sterling silver, is a countdown film leader commonly seen before the start of a movie. The pen's body has a deep, chatoyant grey color that recalls vintage celluloid. The Camera Laterna fountain pen's #6 stainless steel nib is fed by an international converter (included) or ink cartridge (cartridges sold separately). The cap of the pen is designed to be vacuum-fitted on the back of the pen securely. Each Kilk writing instrument is packaged in a black gift box with a magnetic flap and foam cut-out interior. Use the included polishing cloth to clean the sterling silver band. Kilk Camera Laterna Overexposed Fountain Pen Specifications Edition: 2021 Special Edition Pen Body Material: Swirling, Chatoyant Resin Accents: 925k aged sterling silver Nib: Stainless Steel, #6 size made by JOWO Filling Mechanism: International cartridge or converter (converter included) Cap: Unscrews with one and a quarter turn Pen Length Closed: 5.57 in. / 141.5mm Pen Length Open, Cap Off: 5.14 in. / 130.5mm Pen Length Posted: 6.51 in. / 165.5mm Diameter at Section: 0.43 in. - 0.49 in. / 11mm – 12.5 mm Diameter (Barrel): 0.57 in. / 14.5mm Total Weight: 1.2 oz. / 34g Gift Boxed with polishing cloth Made in Turkey Includes a 2-year manufacturer guarantee specs Condition New Brand Kilk Type Fountain Pens Color Black Demonstrator No Body Material Resin Cap Rotations 2 Cap Type Screw-cap Compatible inks & refills Bottled inks, Standard international short cartridges Filling Mechanism Cartridge, Converter, Eyedropper Grip Material Resin Nib Size Extra-Fine, Fine, Medium, Broad, 1.1mm Stub Nib Color Gold or Two-Tone Nib Material Steel Postable No Trim Gold Diameter - Body 14.9mm (06in) Diameter - Cap (without clip) 16.5mm (0.6in) Diameter - Cap (with clip) 20.9mm (0.8in) Diameter - Grip (mm) 9.9mm Length - Body 128.7mm (5.1in) Length - Cap 71.3mm (2.8in) Length - Nib 23.1mm (0.9in) Length - Overall (Closed) 150mm (5.9in) Weight - Body 15g (0.5oz) Weight - Cap 10g (0.4oz) Weight - Overall (g) 25.0g Max Ink Capacity - Cartridge 1.75ml Max Ink Capacity - Converter 1.21ml Max Ink Capacity - Eyedropper 4.34ml Packaging Each Kilk writing instrument is packaged in a black gift box with a magnetic flap and foam cut-out interior. Use the included polishing cloth to clean the sterling silver band. Kilk Writing Instruments Kilk says "Every pen is a poet in its own realm". Kilk writing instruments was founded in 2012 in Istanbul. All pens are handmade with special resins. Reviews On YouTube Origin Handmade in Istanbul Discover More Keep this pen safe with one of our leather pen case or choose a matching ink color from our fountain pen ink collection. Custom Grinds Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale), who ground our Kaweco pens recently. **The accessories in the picture are not included, the pen is the only product included.
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $300.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default Title | $300.00 | Out of Stock | 1 store | — |





