
Product Description
| Collection: | Gowan |
|---|---|
| Colors: | Beige, Medium Brown, Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | Face: 100% Polyester / Warp: 100% Cotton |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.1" |
| Styles: | Transitional,Bohemian,Solid |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.14" |
| Fringe Length: | 1.97" |
Availability & Sizing
Stock Status
In Stock at 1 store
8 total variants — 8 in stock
Product Details
Price History
Current Price
$69.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 15, 2026 | $69.00 | $69.00 | $69.00 | 1 |
May 15, 2026
1 vendors
Low
$69.00
Avg
$69.00
High
$69.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$69.00Average Price (90d)
$69.00Price Range
$69.00 - $69.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/AAvailable At
1 StoresLast Updated
May 15, 2026Description
Collection: Gowan Colors: Beige, Medium Brown, Gray Construction: Machine Woven Material: Face: 100% Polyester / Warp: 100% Cotton Pile: Low Pile Pile Height: 0.1" Styles: Transitional,Bohemian,Solid Made In: Turkey Thickness: 0.14" Fringe Length: 1.97"
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product IDe6cc62e2...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Stein Mart Best Price | $69.00 | Out of Stock | 4/21/2026 | View Product → |
Stein Mart
Best Price$69.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (8)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3' Rectangle | $69.00 $89.00 | In Stock | 1 store | Buy |
3'10" x 5'7" Rectangle | $139.00 $279.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5'2" x 7' Rectangle | $199.00 $369.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'5" x 9' Rectangle | $299.00 $589.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 7'3" Runner | $119.00 $149.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'9" x 10' Rectangle | $399.00 $769.00 | In Stock | 1 store | Buy |
8'11" x 12' Rectangle | $459.00 $649.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 10' Runner | $139.00 $169.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 8 of 8 variants
Similar Products
Swipe to see more →





