
Product Description
Studyo Agackakan Galen collaboration Fountain Pen V2, made of Primary Manipulation material by Jonathon Brooks and has classic cigar shape design. Comes with JoWo steel number #6 nib. Nib options are above.
Due to the nature of this material, each pen will vary in color, making each pen a bit unique. Please note we are unable to honor color requests.
Reviews On YouTube
Product
Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V2 - Primary Manipulation
Description
The Galen V2 is a handmade fountain pen turned from aluminate resin. The pen itself is a full-sized modern classic, measuring 150mm capped. The pen has been turned from this beautiful layered resin and it's highly polished. The barrel threads are unique, they facilitate a quick rotation (one time) tight seal, and a graceful capping experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand |
Studyo Agackakan & Galen |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Primary Manipulation |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Resin |
| Cap Rotations | 1 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K6) |
| Filling Mechanism | Converter (one screw-in included), Cartridge, Eyedropper |
| Grip Material | Resin |
| Nib Size | EF, F, M, B, 1.1S - IF, IM, IB, OM, OB, 14K |
| Nib Color | Silver |
| Nib Material | Steel |
| Postable | No |
| Trim Color | Gold |
| Diameter - Body | 15.5mm (06in) |
| Diameter - Cap (without clip) | 15.5mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 15.5mm |
| Diameter - Grip (mm) | 11mm |
| Length - Body - Inc Nib | 135mm |
| Length - Cap | 70mm |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 150mm |
| Weight - Body | 15g |
| Weight - Cap | 7g |
| Weight - Overall (g) | 22g |
| Max Ink Capacity - Cartridge | 1.7ml |
| Max Ink Capacity - Converter | 1.2ml |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | 4 ml |
Features
- Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V2 - Primary Manipulation
- Material: Precious Resin
- The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted.
- Nib: Galen Engraved Steel #6 Jowo Nib
- Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K6- Screwed converter included)
- Also can be used as an eyedropper.
Nib Sizes
#6 size JoWo steel nib with many tip options, 14K Gold, custom grinds
Packaging
Comes in a Galen craft cardboard pen box.Made of recycled paper. Included a maker certificate.
Stüdyo Ağaçkakan
Studyo Agackakan is a pen studio based in Istanbul. All pens are handmade with special resins.
Custom Grinds
Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale).
Writing Samples

Product Details
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $180.00 | $180.00 | $180.00 | 1 |
Price Statistics
Description
Studyo Agackakan Galen collaboration Fountain Pen V2, made of Primary Manipulation material by Jonathon Brooks and has classic cigar shape design. Comes with JoWo steel number #6 nib. Nib options are above. Due to the nature of this material, each pen will vary in color, making each pen a bit unique. Please note we are unable to honor color requests. Reviews On YouTube Product Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V2 - Primary Manipulation Description The Galen V2 is a handmade fountain pen turned from aluminate resin. The pen itself is a full-sized modern classic, measuring 150mm capped. The pen has been turned from this beautiful layered resin and it's highly polished. The barrel threads are unique, they facilitate a quick rotation (one time) tight seal, and a graceful capping experience. Specs Condition New Brand Studyo Agackakan & Galen Type Fountain Pens Color Primary Manipulation Demonstrator No Body Material Resin Cap Rotations 1 Cap Type Screw-cap Compatible inks & refills Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K6) Filling Mechanism Converter (one screw-in included), Cartridge, Eyedropper Grip Material Resin Nib Size EF, F, M, B, 1.1S - IF, IM, IB, OM, OB, 14K Nib Color Silver Nib Material Steel Postable No Trim Color Gold Diameter - Body 15.5mm (06in) Diameter - Cap (without clip) 15.5mm Diameter - Cap (with clip) 15.5mm Diameter - Grip (mm) 11mm Length - Body - Inc Nib 135mm Length - Cap 70mm Length - Nib 25mm Length - Overall (Closed) 150mm Weight - Body 15g Weight - Cap 7g Weight - Overall (g) 22g Max Ink Capacity - Cartridge 1.7ml Max Ink Capacity - Converter 1.2ml Max Ink Capacity - Eyedropper 4 ml Features Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V2 - Primary Manipulation Material: Precious Resin The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted. Nib: Galen Engraved Steel #6 Jowo Nib Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K6- Screwed converter included) Also can be used as an eyedropper. Nib Sizes #6 size JoWo steel nib with many tip options, 14K Gold, custom grinds Packaging Comes in a Galen craft cardboard pen box.Made of recycled paper. Included a maker certificate. Stüdyo Ağaçkakan Studyo Agackakan is a pen studio based in Istanbul. All pens are handmade with special resins. Custom Grinds Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale). Writing Samples
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $180.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default Title | $180.00 | Out of Stock | 1 store | — |





