
Product Description
Studyo Agackakan Galen collaboration Fountain Pen V1, made of ebonite material by Nikko Japan. Gold Plated Sterling Steel Galen logo embossed on the top. Comes with JoWo steel number #6 nib. Nib options are above.
Reviews On YouTube
Product
Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Deep Green
Description
The Galen V1 is a handmade fountain pen turned from Japanese Ebonite. The pen itself is a full-sized modern classic, measuring 140mm capped. The pen has been turned from this beautiful layered ebonite and it's highly polished. The barrel threads are unique, they facilitate a quick rotation (one time) tight seal, and a graceful capping experience.
Specs
| Condition | New |
| Brand |
Studyo Agackakan & Galen |
| Type | Fountain Pens |
| Color | Ripple Deep Green |
| Demonstrator | No |
| Body Material | Ebonite |
| Cap Rotations | 1 |
| Cap Type | Screw-cap |
| Compatible inks & refills | Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K6) |
| Filling Mechanism | Converter (one screw-in included), Cartridge, Eyedropper |
| Grip Material | Ebonite |
| Nib Size | EF, F, M, B, 1.1S - IF, IM, IB, OM, OB, 14K |
| Nib Color | Gold |
| Nib Material | Steel |
| Postable | Yes |
| Trim Color | Gold |
| Diameter - Body | 16mm (06in) |
| Diameter - Cap (without clip) | 17mm |
| Diameter - Cap (with clip) | 17mm |
| Diameter - Grip (mm) | 11mm |
| Length - Body - Inc Nib | 132mm |
| Length - Cap | 66mm |
| Length - Nib | 25mm |
| Length - Overall (Closed) | 140mm |
| Weight - Body | 14g |
| Weight - Cap | 6g |
| Weight - Overall (g) | 20g |
| Max Ink Capacity - Cartridge | 1.7ml |
| Max Ink Capacity - Converter | 1.2ml |
| Max Ink Capacity - Eyedropper | 4 ml |
Features
- Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Deep Green
- Material: Ebonite
- The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted.
- Nib: Galen Engraved Steel #6 Jowo Nib
- Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K6- Screwed converter included)
- Also can be used as an eyedropper.
Nib Sizes
#6 size JoWo steel nib with many tip options, 14K Gold, custom grinds
Packaging
Comes in a Galen craft cardboard pen box.Made of recycled paper. Included a maker certificate.
Stüdyo Ağaçkakan
Studyo Agackakan is a pen studio based in Istanbul. All pens are handmade with special ebonite.
Custom Grinds
Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale).
Writing Samples

Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 22, 2026 | $160.00 | $160.00 | $160.00 | 1 |
Price Statistics
Description
Studyo Agackakan Galen collaboration Fountain Pen V1, made of ebonite material by Nikko Japan. Gold Plated Sterling Steel Galen logo embossed on the top. Comes with JoWo steel number #6 nib. Nib options are above. Reviews On YouTube Product Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Deep Green Description The Galen V1 is a handmade fountain pen turned from Japanese Ebonite. The pen itself is a full-sized modern classic, measuring 140mm capped. The pen has been turned from this beautiful layered ebonite and it's highly polished. The barrel threads are unique, they facilitate a quick rotation (one time) tight seal, and a graceful capping experience. Specs Condition New Brand Studyo Agackakan & Galen Type Fountain Pens Color Ripple Deep Green Demonstrator No Body Material Ebonite Cap Rotations 1 Cap Type Screw-cap Compatible inks & refills Bottled inks, Standard international cartridges (Schmidt K6) Filling Mechanism Converter (one screw-in included), Cartridge, Eyedropper Grip Material Ebonite Nib Size EF, F, M, B, 1.1S - IF, IM, IB, OM, OB, 14K Nib Color Gold Nib Material Steel Postable Yes Trim Color Gold Diameter - Body 16mm (06in) Diameter - Cap (without clip) 17mm Diameter - Cap (with clip) 17mm Diameter - Grip (mm) 11mm Length - Body - Inc Nib 132mm Length - Cap 66mm Length - Nib 25mm Length - Overall (Closed) 140mm Weight - Body 14g Weight - Cap 6g Weight - Overall (g) 20g Max Ink Capacity - Cartridge 1.7ml Max Ink Capacity - Converter 1.2ml Max Ink Capacity - Eyedropper 4 ml Features Galen X Studyo Agackakan - Fountain Pen V1 - Ebonite Deep Green Material: Ebonite The cap posts, but designed for writing balance with or without the cap posted. Nib: Galen Engraved Steel #6 Jowo Nib Filling System: Cartridge / Converter Filled (Standard International K6- Screwed converter included) Also can be used as an eyedropper. Nib Sizes #6 size JoWo steel nib with many tip options, 14K Gold, custom grinds Packaging Comes in a Galen craft cardboard pen box.Made of recycled paper. Included a maker certificate. Stüdyo Ağaçkakan Studyo Agackakan is a pen studio based in Istanbul. All pens are handmade with special ebonite. Custom Grinds Special nib grinds by Meltem Hazarhun (@amphorastale). Writing Samples
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Galen Leather Best Price | $160.00 | Out of Stock | 4/22/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default Title | $160.00 | Out of Stock | 1 store | — |






