
Product Description
| Collection: | Furman |
|---|---|
| Colors: | Ivory, Tan |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.39" |
| Styles: | Transitional,Bohemian |
| Made In: | Turkey |
| Fringe Length: | 3.5" |
| Thickness: | 0.55" |
Product Details
Price History
Current Price
$49.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 17, 2026 | $49.00 | $49.00 | $49.00 | 1 |
May 17, 2026
1 vendors
Low
$49.00
Avg
$49.00
High
$49.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$49.00Average Price (90d)
$49.00Price Range
$49.00 - $49.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/AAvailable At
0 StoresLast Updated
May 17, 2026Description
Collection: Furman Colors: Ivory, Tan Construction: Machine Woven Material: 100% Polypropylene Pile: Medium Pile Pile Height: 0.39" Styles: Transitional,Bohemian Made In: Turkey Fringe Length: 3.5" Thickness: 0.55"
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product IDdb7b5d24...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $49.00 | Out of Stock | 5/6/2026 | View Product → |
Tuesday Morning
Best Price$49.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (7)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
* 2' x 2'11" Rectangle | $49.00 $59.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 3'11" x 5'7" Rectangle | $69.00 $79.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 5' x 7'3" Rectangle | $139.00 $169.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 2'7" x 7'3" Runner | $89.00 $109.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 7'10" x 10' Rectangle | $219.00 $259.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 9' x 12'2" Rectangle | $619.00 $749.00 | Out of Stock | 1 store | — |
2'7" x 10' Runner | $79.00 $89.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 7 of 7 variants
Similar Products
Swipe to see more →





