
Product Description
Specifications
| Place of Origin | China |
| Main Color | Navy Blue |
| Main Material | Linen |
| Filler | Foam |
| Product Style | Cute |
| Bed Size | Full |
| Bed Type | Daybeds |
| Upholstery Material | Linen |
| Use Case | Bedroom |
Dimensions & Weights
| Assembled Length (in.) | 81.00 |
| Assembled Width (in.) | 58.00 |
| Assembled Height (in.) | 33.50 |
| Weight (lbs) | 130.00 |
Product Features
- Multifunctional design: It is not only a sofa, but also can be used as a bed to meet the daily needs of rest and hospitality, and adapt to various scenes.
- Cute & Stylish: Plaid with wavy shape, fresh and lovely, adding a warm atmosphere to the house.
- USB port: The bedside is equipped with a charging interface, which is convenient for charging electronic equipment and meets the needs of modern life.
- Safety protection: Corners are rounded and polished to avoid sharp bumps and protect children's daily activities.
- Storage Capability--The bed frame with 2 storage drawers features easy-to-use wheels on each drawer for effortless sliding in and out. Offering additional space to store bedding or other item.
Description
| Overall Product Dimension | Overall Dimension for Daybed: 81''x 58''x 33.5'' Drawer Size: 33.5''x 20''x 4.5'' |
| Detail Product Dimension | Please refer to the Size image |
| Size | Full |
| Product Net Weight | 130 lbs |
| Product Gross Weight | 143 lbs |
| Weight Capacity | 300 lbs |
| Product Type | Sofa Bed |
| Material | Linen+Plywood+Foam |
| Upholstery Material | Linen Fabric |
| Frame Material | Solid Wood and plywood |
| Seat Fill Material | Foam |
| Seat Construction | Sinuous Springs |
| Back Fill Material | Foam |
| Box Spring Required | No |
| Assembly Required | Yes |
Product Details
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| Apr 1, 2026 | $593.73 | $593.73 | $593.73 | 1 |
Price Statistics
Description
Specifications Place of Origin China Main Color Navy Blue Main Material Linen Filler Foam Product Style Cute Bed Size Full Bed Type Daybeds Upholstery Material Linen Use Case Bedroom Dangerous Goods #dangerFlag# Dimensions & Weights Assembled Length (in.) 81.00 Assembled Width (in.) 58.00 Assembled Height (in.) 33.50 Weight (lbs) 130.00 Product Features Multifunctional design: It is not only a sofa, but also can be used as a bed to meet the daily needs of rest and hospitality, and adapt to various scenes. Cute & Stylish: Plaid with wavy shape, fresh and lovely, adding a warm atmosphere to the house. USB port: The bedside is equipped with a charging interface, which is convenient for charging electronic equipment and meets the needs of modern life. Safety protection: Corners are rounded and polished to avoid sharp bumps and protect children's daily activities. Storage Capability--The bed frame with 2 storage drawers features easy-to-use wheels on each drawer for effortless sliding in and out. Offering additional space to store bedding or other item. Description Features Overall Product Dimension Overall Dimension for Daybed: 81''x 58''x 33.5'' Drawer Size: 33.5''x 20''x 4.5'' Detail Product Dimension Please refer to the Size image Size Full Product Net Weight 130 lbs Product Gross Weight 143 lbs Weight Capacity 300 lbs Product Type Sofa Bed Material Linen+Plywood+Foam Upholstery Material Linen Fabric Frame Material Solid Wood and plywood Seat Fill Material Foam Seat Construction Sinuous Springs Back Fill Material Foam Box Spring Required No Assembly Required Yes
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $593.73 | Out of Stock | 5/19/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (1)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
Default | $593.73 $1,104.33 | Out of Stock | 1 store | — |





