
Product Description
| Collection: | Earlsfield |
|---|---|
| Colors: | Light Gray, Gray, Blue, White, Fume, Medium Gray |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 90% Polyester / 10% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.43" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.54" |
| Fringe Length: | 0.6" |
Availability & Sizing
Stock Status
In Stock at 1 store
13 total variants — 11 in stock
Product Details
Price History
Current Price
$89.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 15, 2026 | $89.00 | $89.00 | $89.00 | 1 |
May 15, 2026
1 vendors
Low
$89.00
Avg
$89.00
High
$89.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$89.00Average Price (90d)
$89.00Price Range
$89.00 - $89.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/AAvailable At
1 StoresLast Updated
May 15, 2026Description
Collection: Earlsfield Colors: Light Gray, Gray, Blue, White, Fume, Medium Gray Construction: Machine Woven Material: 90% Polyester / 10% Polypropylene Pile: Medium Pile Pile Height: 0.43" Styles: Traditional Made In: Turkey Thickness: 0.54" Fringe Length: 0.6"
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product IDbca93d4c...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Stein Mart Best Price | $89.00 | Out of Stock | 4/21/2026 | View Product → |
Stein Mart
Best Price$89.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (13)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3' Rectangle | $89.00 $119.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 4' Rectangle | $99.00 $159.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5' x 7'5" Rectangle | $149.00 $319.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5'3" Round | $159.00 $199.00 | Out of Stock | 1 store | — |
6'7" Round | $199.00 $269.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" x 9'6" Rectangle | $259.00 $539.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 7'3" Runner | $109.00 $159.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" Round | $259.00 $319.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" x 10'3" Rectangle | $459.00 $669.00 | In Stock | 1 store | Buy |
9' x 12'2" Rectangle | $539.00 $729.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 10' Runner | $139.00 $189.00 | In Stock | 1 store | Buy |
10' x 14' Rectangle | $639.00 $959.00 | Out of Stock | 1 store | — |
12' x 15' Rectangle | $799.00 $1,419.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 13 of 13 variants
Similar Products
Swipe to see more →





