
Product Description
| About: | Enhance your space with this thoughtfully crafted piece. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Mocha with oriental pattern, traditional style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Coromandel |
| Colors: | Cream, Denim, Rust, Light Gray, Medium Gray, Light Brown |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | Face: 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Traditional |
| Backing: | Canvas |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.39" |
| Fringe Length: | 0.5" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Availability & Sizing
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 9, 2026 | $79.00 | $79.00 | $79.00 | 1 |
Price Statistics
Description
About: Enhance your space with this thoughtfully crafted piece. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Mocha with oriental pattern, traditional style Made in Turkey. Collection: Coromandel Colors: Cream, Denim, Rust, Light Gray, Medium Gray, Light Brown Construction: Machine Woven Material: Face: 100% Polyester Pile: Medium Pile Pile Height: 0.35" Styles: Traditional Backing: Canvas Made In: Turkey Thickness: 0.39" Fringe Length: 0.5" Price Range: $$$$$ (Affordable)
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
PROOZY Best Price | $79.00 | Out of Stock | 5/9/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (13)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3' Rectangle | $79.00 $99.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 4' Rectangle | $89.00 $109.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5' x 7'5" Rectangle | $219.00 $309.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5'3" Round | $169.00 $209.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" Round | $199.00 $269.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" x 9'6" Rectangle | $319.00 $439.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 7'3" Runner | $109.00 $159.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" Round | $259.00 $339.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" x 10'3" Rectangle | $399.00 $519.00 | Out of Stock | 1 store | — |
9' x 12'2" Rectangle | $559.00 $779.00 | Out of Stock | 1 store | — |
2'7" x 10' Runner | $129.00 $189.00 | In Stock | 1 store | Buy |
10' x 14' Rectangle | $619.00 $939.00 | In Stock | 1 store | Buy |
12' x 15' Rectangle | $849.00 $1,519.00 | In Stock | 1 store | Buy |





