
Product Description
| About: | Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Thatch Blue with traditional style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Clem |
| Colors: | Cream, Purple, Olive, Sage, Pale Blue |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 90% Polyester, 10% Polypropylene |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.43" |
| Fringe Length: | 0.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Affordable) |
Product Details
Price History
Current Price
$79.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 25, 2026 | $79.00 | $79.00 | $79.00 | 1 |
May 25, 2026
1 vendors
Low
$79.00
Avg
$79.00
High
$79.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$79.00Average Price (90d)
$79.00Price Range
$79.00 - $79.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/AAvailable At
0 StoresLast Updated
May 25, 2026Description
About: Introduce sophisticated style and comfort to your home. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Thatch Blue with traditional style Made in Turkey. Collection: Clem Colors: Cream, Purple, Olive, Sage, Pale Blue Construction: Machine Woven Material: 90% Polyester, 10% Polypropylene Pile: Medium Pile Pile Height: 0.35" Styles: Traditional Made In: Turkey Thickness: 0.43" Fringe Length: 0.6" Price Range: $$$$$ (Affordable)
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product ID98a170dd...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $79.00 | Out of Stock | 5/23/2026 | View Product → |
Tuesday Morning
Best Price$79.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (7)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3'11" Rectangle | $79.00 $99.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 3'11" x 5'5" Rectangle | $179.00 $229.00 | Out of Stock | 1 store | — |
5'3" x 7'7" Rectangle | $239.00 $329.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" x 9'6" Rectangle | $339.00 $439.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'2" x 7'7" Runner | $99.00 $149.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" x 10'10" Rectangle | $439.00 $579.00 | In Stock | 1 store | Buy |
8'9" x 13' Rectangle | $539.00 $749.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 7 of 7 variants
Similar Products
Swipe to see more →





