
Product Description
| Collection: | Broxbourne |
|---|---|
| Colors: | Navy, Denim, Taupe, Dark Red, Pink, Pale Blue |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 70% Polyester, 30% Viscose |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.24" |
| Styles: | Contemporary |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.31" |
| Fringe Length: | 0.6" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |
Availability & Sizing
Stock Status
In Stock at 1 store
7 total variants — 3 in stock
Product Details
Price History
Current Price
$49.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 25, 2026 | $49.00 | $49.00 | $49.00 | 1 |
May 25, 2026
1 vendors
Low
$49.00
Avg
$49.00
High
$49.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$49.00Average Price (90d)
$49.00Price Range
$49.00 - $49.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/AAvailable At
1 StoresLast Updated
May 25, 2026Description
Collection: Broxbourne Colors: Navy, Denim, Taupe, Dark Red, Pink, Pale Blue Construction: Machine Woven Material: 70% Polyester, 30% Viscose Pile: Medium Pile Pile Height: 0.24" Styles: Contemporary Made In: Turkey Thickness: 0.31" Fringe Length: 0.6" Price Range: $$$$$ (Most Affordable)
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product IDbfe70209...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $49.00 | Out of Stock | 5/23/2026 | View Product → |
Tuesday Morning
Best Price$49.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (7)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3'3" Rectangle | $49.00 $59.00 | In Stock | 1 store | Buy |
3'3" x 5' Rectangle | $59.00 $79.00 | In Stock | 1 store | Buy |
* 5' x 8'2" Rectangle | $179.00 $309.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 7'10" x 10'3" Rectangle | $259.00 $499.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 3'3" x 8' Runner | $79.00 $129.00 | Out of Stock | 1 store | — |
9' x 13'1" Rectangle | $519.00 $1,019.00 | In Stock | 1 store | Buy |
* 3'3" x 10' Runner | $89.00 $119.00 | Out of Stock | 1 store | — |
Showing 7 of 7 variants
Similar Products
Swipe to see more →





