
Product Description
| Collection: | Bolivar |
|---|---|
| Colors: | Charcoal, Ivory, Gray, Peach, Medium Gray, Ice Blue |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.24" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.31" |
| Fringe Length: | 0.6" |
Availability & Sizing
Stock Status
In Stock at 1 store
9 total variants — 9 in stock
Product Details
Price History
Current Price
$79.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 17, 2026 | $79.00 | $79.00 | $79.00 | 1 |
May 17, 2026
1 vendors
Low
$79.00
Avg
$79.00
High
$79.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$79.00Average Price (90d)
$79.00Price Range
$79.00 - $79.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/A24h Change
↑ 0.00%(N/A)Available At
1 StoresLast Updated
May 17, 2026Description
Collection: Bolivar Colors: Charcoal, Ivory, Gray, Peach, Medium Gray, Ice Blue Construction: Machine Woven Material: 100% Polyester Pile: Medium Pile Pile Height: 0.24" Styles: Traditional Made In: Turkey Thickness: 0.31" Fringe Length: 0.6"
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product IDca00ccb6...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $79.00 | Out of Stock | 5/6/2026 | View Product → |
Tuesday Morning
Best Price$79.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (9)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3'3" Rectangle | $79.00 $179.00 | In Stock | 1 store | Buy |
3'3" x 5' Rectangle | $129.00 $259.00 | In Stock | 1 store | Buy |
* 5' x 8'2" Rectangle | $279.00 $379.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" Round | $299.00 $459.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" x 10'3" Rectangle | $439.00 $999.00 | In Stock | 1 store | Buy |
3'3" x 8' Runner | $159.00 $379.00 | In Stock | 1 store | Buy |
9' x 13'1" Rectangle | $539.00 $729.00 | In Stock | 1 store | Buy |
3'3" x 10' Runner | $159.00 $379.00 | In Stock | 1 store | Buy |
11'6" x 15'6" Rectangle | $949.00 $1,619.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 9 of 9 variants
Similar Products
Swipe to see more →





