
Product Description
| About: | Enhance your space with this thoughtfully crafted piece. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Iris, Kelly Green, Cinnamon with transitional, bohemian style Made in Turkey. |
|---|---|
| Collection: | Armen |
| Colors: | Cream, Light Gray, Light Beige |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.1" |
| Styles: | Transitional,Bohemian |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.14" |
| Fringe Length: | 1.97" |
| Price Range: | $$$$$ (Most Affordable) |
Product Details
Price History
Current Price
$49.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 17, 2026 | $49.00 | $49.00 | $49.00 | 1 |
May 17, 2026
1 vendors
Low
$49.00
Avg
$49.00
High
$49.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$49.00Average Price (90d)
$49.00Price Range
$49.00 - $49.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/A24h Change
↑ 0.00%(N/A)Available At
0 StoresLast Updated
May 17, 2026Description
About: Enhance your space with this thoughtfully crafted piece. This piece is crafted from Polyurethane using machine woven construction available in Iris, Kelly Green, Cinnamon with transitional, bohemian style Made in Turkey. Collection: Armen Colors: Cream, Light Gray, Light Beige Construction: Machine Woven Material: 100% Polyester Pile: Low Pile Pile Height: 0.1" Styles: Transitional,Bohemian Made In: Turkey Thickness: 0.14" Fringe Length: 1.97" Price Range: $$$$$ (Most Affordable)
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product ID27bafce0...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $49.00 | Out of Stock | 5/6/2026 | View Product → |
Tuesday Morning
Best Price$49.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (6)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
* 2' x 2'11" Rectangle | $49.00 $89.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 3'10" x 5'7" Rectangle | $89.00 $159.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 5'2" x 7' Rectangle | $169.00 $289.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 6'6" x 9' Rectangle | $199.00 $379.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 7'9" x 10' Rectangle | $169.00 $299.00 | Out of Stock | 1 store | — |
8'11" x 12' Rectangle | $219.00 $399.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 6 of 6 variants
Similar Products
Swipe to see more →





