
Product Description
| Collection: | Amaru |
|---|---|
| Colors: | Teal, Taupe, Sage, Off White, Light Gray, Mustard, Olive |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polyester |
| Pile: | Medium Pile |
| Pile Height: | 0.35" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 0.43" |
| Fringe Length: | 0.43" |
Availability & Sizing
Stock Status
In Stock at 1 store
12 total variants — 10 in stock
Product Details
Price History
Current Price
$69.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 19, 2026 | $69.00 | $69.00 | $69.00 | 1 |
May 19, 2026
1 vendors
Low
$69.00
Avg
$69.00
High
$69.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$69.00Average Price (90d)
$69.00Price Range
$69.00 - $69.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/A24h Change
↑ 0.00%(N/A)Available At
1 StoresLast Updated
May 19, 2026Description
Collection: Amaru Colors: Teal, Taupe, Sage, Off White, Light Gray, Mustard, Olive Construction: Machine Woven Material: 100% Polyester Pile: Medium Pile Pile Height: 0.35" Styles: Traditional Made In: Turkey Thickness: 0.43" Fringe Length: 0.43"
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product ID6120c832...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $69.00 | Out of Stock | 5/19/2026 | View Product → |
Tuesday Morning
Best Price$69.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (12)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3' Rectangle | $69.00 $89.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 4' Rectangle | $89.00 $119.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5' x 7'5" Rectangle | $219.00 $239.00 | Out of Stock | 1 store | — |
5'3" Round | $169.00 $269.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" x 9'6" Rectangle | $319.00 $449.00 | Out of Stock | 1 store | — |
2'7" x 7'3" Runner | $109.00 $159.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" Round | $259.00 $429.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10" x 10'3" Rectangle | $399.00 $539.00 | In Stock | 1 store | Buy |
9' x 12'2" Rectangle | $749.00 $969.00 | In Stock | 1 store | Buy |
2'7" x 10' Runner | $139.00 $189.00 | In Stock | 1 store | Buy |
10' x 14' Rectangle | $849.00 $1,439.00 | In Stock | 1 store | Buy |
12' x 15' Rectangle | $1,199.00 $1,549.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 12 of 12 variants
Similar Products
Swipe to see more →





