
Product Description
| About: | This Moroccan farmhouse shag rug is the perfect addition to any home. With a plush pile, it will give you the softness you want. The chic bohemian design with gray cross pattern will add a touch of class to any space, while the cream colors will complement any décor. This durable rug will withstand years of use and is easy to care for. |
|---|---|
| Collection: | Alstead |
| Colors: | Charcoal, Beige |
| Construction: | Machine Woven |
| Material: | 100% Polypropylene |
| Pile: | Plush Pile |
| Pile Height: | 1.18" |
| Styles: | Bohemian/Global |
| Backing: | Polypropylene |
| Made In: | Turkey |
| Thickness: | 1.25" |
| Fringe Length: | 3.2" |
Availability & Sizing
Product Details
Price History
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 15, 2026 | $59.00 | $59.00 | $59.00 | 1 |
Price Statistics
Description
About: This Moroccan farmhouse shag rug is the perfect addition to any home. With a plush pile, it will give you the softness you want. The chic bohemian design with gray cross pattern will add a touch of class to any space, while the cream colors will complement any décor. This durable rug will withstand years of use and is easy to care for. Collection: Alstead Colors: Charcoal, Beige Construction: Machine Woven Material: 100% Polypropylene Pile: Plush Pile Pile Height: 1.18" Styles: Bohemian/Global Backing: Polypropylene Made In: Turkey Thickness: 1.25" Fringe Length: 3.2"
Additional Info
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Stein Mart Best Price | $59.00 | Out of Stock | 4/21/2026 | View Product → |
Available Sizes & Variants (11)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 2'11" Rectangle | $59.00 $129.00 | In Stock | 1 store | Buy |
3'11" x 5'7" Rectangle | $89.00 $169.00 | Out of Stock | 1 store | — |
5'3"RD Round | $129.00 $199.00 | In Stock | 1 store | Buy |
5'3" x 7' Rectangle | $169.00 $349.00 | In Stock | 1 store | Buy |
* 5'3" x 7'3" Rectangle | $179.00 $379.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6'7" x 9' Rectangle | $199.00 $439.00 | Out of Stock | 1 store | — |
2'7" x 7'3" Runner | $79.00 $179.00 | In Stock | 1 store | Buy |
7'10"RD Round | $189.00 $289.00 | In Stock | 1 store | Buy |
* 7'10" x 10' Rectangle | $279.00 $629.00 | Out of Stock | 1 store | — |
* 8'10" x 12' Rectangle | $539.00 $859.00 | Out of Stock | 1 store | — |
9'2" x 12' Rectangle | $619.00 $979.00 | Out of Stock | 1 store | — |





