
Product Description
| Collection: | Akle |
|---|---|
| Colors: | Charcoal, Peach, Light Gray, Ice Blue |
| Construction: | Hand Knotted |
| Material: | 60% Wool, 40% Viscose |
| Pile: | Low Pile |
| Pile Height: | 0.12" |
| Styles: | Traditional |
| Made In: | India |
| Thickness: | 0.31" |
| Fringe Length: | 1" |
Availability & Sizing
Stock Status
In Stock at 1 store
6 total variants — 6 in stock
Product Details
Price History
Current Price
$259.00
Average Price
High
Low
Historical Data
Last 1 days of price history
| Date | Low Price | High Price | Average Price | Vendors |
|---|---|---|---|---|
| May 23, 2026 | $259.00 | $259.00 | $259.00 | 1 |
May 23, 2026
1 vendors
Low
$259.00
Avg
$259.00
High
$259.00
Showing 1 of 1 days
Price Statistics
Current Price
$259.00Average Price (90d)
$259.00Price Range
$259.00 - $259.00All-Time HighATH
N/AAll-Time LowATL
N/AAvailable At
1 StoresLast Updated
May 23, 2026Description
Collection: Akle Colors: Charcoal, Peach, Light Gray, Ice Blue Construction: Hand Knotted Material: 60% Wool, 40% Viscose Pile: Low Pile Pile Height: 0.12" Styles: Traditional Made In: India Thickness: 0.31" Fringe Length: 1"
Additional Info
CategoryRugs
CurrencyUSD
Product IDa9a7a931...
Vendor Comparison (1 stores)
Some buy links are affiliate links. StoreStream may earn a commission on purchases at no extra cost to you. Affiliate relationships do not affect product ranking or pricing accuracy. See our editorial policy.
| Vendor | Price | Stock | Last Updated | Action |
|---|---|---|---|---|
Tuesday Morning Best Price | $259.00 | Out of Stock | 5/23/2026 | View Product → |
Tuesday Morning
Best Price$259.00
✗ Out of Stock
View Product →Showing 1 of 1 vendors
Available Sizes & Variants (6)
| Variant | Price | Status | Stores | Buy |
|---|---|---|---|---|
2' x 3' Rectangle | $259.00 | In Stock | 1 store | Buy |
4' x 6' Rectangle | $1,049.00 | In Stock | 1 store | Buy |
6' x 9' Rectangle | $2,399.00 | In Stock | 1 store | Buy |
8' x 10' Rectangle | $3,099.00 | In Stock | 1 store | Buy |
8'10" x 12' Rectangle | $4,699.00 | In Stock | 1 store | Buy |
10' x 14' Rectangle | $6,299.00 | In Stock | 1 store | Buy |
Showing 6 of 6 variants
Similar Products
Swipe to see more →





